مقالات

مستربچ شفاف کننده (clarifier masterbatch) چیست؟

مستربچ شفاف کننده

پلیمر ها به دو دسته نیمه بلورین و آمورف تقسیم می شوند و زنجیره های پلیمر های نیمه بلورین به حالت تغییر فاز از مذاب به جامد،‌ تشکیل بلور داده که بر عمده از خواص پلیمر تاثیر مثبت می گذارد. در صورتی که ابعاد هسته بلورهای تشکیل شده بزرگ تر از طول موج نور مرئی باشد، پلیمری مانند PP ضمن پخش نور مات می شود. این پدیده در برخی از کاربردها یک عامل منفی شناخته می شود. کاربرد نهائی پلیمرها تعیین کننده خواص فیزیکی و مکانیکی پلیمرها است و با توجه به محل کاربری آنها طراحی می شود. از این مستربچ برای از بین بردن کدری محصول بهره برداری می شود که به علت ایجاد عبور نور بیشتر در محصول جلای بیشتری به مصنوعات پلاستیکی می بخشد. از کاربرد های شفاف کننده ها استفاده آن ها در فیلم های معمولی و نازک و ضخیم و ظروف یکبار مصرف و انواع مصنوعات پلاستیکی می باشد.

مستربچ شفاف کننده چیست؟

یکی از روش های اصلاح خواص و فرآیندپذیری پلاستیک ها، افزودن مواد شفاف کننده و عوامل هسته زاست. این دسته از مواد سال هاست که به منظور بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی آمیزه های پلی الفینی (مانند پلی پروپیلن) استفاده می شوند. مستربچ شفاف­­ کننده (clarifier) حاوی افزودنی هایی است که با پخش شدن در مذاب پلیمر، به هنگام سرد شدن هسته های کوچک تر اما بیشتر تشکیل می دهد. بدین سبب با عبور بهتر نور از پلیمر محصول نهایی شفاف تر می شود. در واقع مستربچ هسته زا پلیمرها که با نام‌های مستربچ شفاف کننده (شیشه ای کننده) پلی پروپیلن شناخته می‌شوند، با افزایش سرعت فرآیند بلورینگی باعث بهبود خواص مکانیکی و شفافیت می شوند. بطوریکه سرعت کریستالیزاسیون (بلورینگی) و اندازه سلولهای کریستالی در ساختار پلیمرهای نیمه بلوری تاثیر مستقیمی بر خواص مکانیکی و نوری پلاستیک ها دارند.علاوه بر این، با افزایش سرعت هسته گذاری و به دنبال آن تسریع در بلورینگی، زمان سرد شدن قطعه در قالب تزریق را کاهش داده و باعث افزایش سرعت تولید می شود.

همچنین این دسته از مستربچ­ ها با افزایش سرعت کریستالی شدن و درصد کریستال کلی پلیمر باعث بالا بردن شفافیت قطعات تزریقی، افزایش پایداری ابعادی قطعه، کاهش سیکل زمانی تزریق در طول فرایند تولید قطعات تزریقی، کاهش تبلور، هسته زایی، رفع کدری و بالا بردن جلا می‌شوند. هسته زایی به طور مرسوم برای بهبود خواص فیزیکی پلی‌پروپیلن استفاده شده‌است و اخیراً با تکامل این فرایند ، مزیت‌های بسیار بیشتری پیدا کرده‌است، از جمله کاهش زمان فرایند، بهبود تاب برداشتگی، کنترل ابعادی، افزایش خواص سدگری، و زیبایی بیشتر. عوامل هسته‌زا در تولید محصولات بر پایه پلی‌اتیلن و انواع ظروف یکبار مصرف، انواع مصنوعات پلاستیکی و همچنین در فیلم های معمولی و نازک و ضخیم نیز استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های مستربچ شفاف کننده پلی پروپیلن

مستربچ pp عموماً برای بهبود خواص فیزیکی و ظاهری در محصولات پلی پروپیلنی استفاده می‌شود. در واقع مستربچ هسته ‌زا دارای ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فردی در بهبود کیفیت تولید محصول ترموپلاست است. برخی از این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

 • کاهش مدت زمان دوره‌ای تزریق محصول
 • از بین رفتن اثر هرگونه کدر بودن و زردی در محصول پلیمری
 • تشکیل ته رنگ آبی در محصولات با افزودن درصدهای بالاتری از مستربچ
 • بهتر شدن سفتی و همچنین دمای نرمی محصول
 • کم شدن میزان تابیدگی و خمیدگی
 • افزایش خواص سد گری و ایجاد ظاهری زیبا در محصول
 • ایجاد براقیت در پلاستیک‌های بازیافتی و درجه دوم مانند پلاستیک‌های رنگ مشکی و تیره
 • باعث هسته ‌زایی و کم شدن تبلور در فیلم‌ها می‌شود.
 • افزایش پایداری در ابعاد محصول

مزایای مستربچ شفاف کننده PP

 • افزایش پایداری ابعادی قطعه
 • کاهش سیکل زمان تزریق محصول
 • کم شدن تبلور
 • هسته زایی
 • از بین بردن کدری و زردی
 • کاهش تاب برداشتگی
 • افزایش خواص و زیبایی بیشتر
 • بهبود سفتی و دمای نرم شدگی

کاربرد مستربچ شفاف کننده

مستربچ pp در صنایع تولیدی محصولات مختلف پلیمری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین‌ مصارف مستربچ هسته ‌زا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایر قطعات و محصولات ساخته شده از طریق دستگاه تزریق
 • مناسب برای محصولات با پایه پلی‌اتیلن
 • ظروف یکبار مصرف
 • فیلم‌‌‌‌های اکستروژن
 • ورق‌‌‌‌های پلیمری

افزودنی های هسته زا یا شفاف کننده؟ کدامیک انتخاب مناسبی می باشند؟

به علت کاربرد فراوانی که PP دارد می تواند جایگزینی مناسب PS, PET و حتی PC به شمار بروند، افزودنی های شفاف کننده این پلیمر تجاری سازی شده اند. ولی به علت حساسیت این کاربری و دستیابی به نتایج مطلوب، لازم است تا در زمان انتخاب شفاف کننده مناسب نهایت دقت مهندسی صورت گیرد.شفاف کننده ها ضمن ایجاد شفافیت در قطعات تولیدی، به علت تقویت فاز بلورین پلیمر موجب به تقویت خواص مکانیکی محصول می گردند.شایان ذکر است که سیکل تزریق محصولات نیز به علت بلور شدن سریع تر کوتاه تر خواهند شد بنابراین نرخ تولید به کمک این موادر افزایش می یابد. امروزه به وسیله مستربچ هسته زا پلی پروپیلن هایی تولید می گردد که از نظر خواص مکانیکی توانایی دارند که جایگزینی برای ABS ها شوند. عوامل شفاف کننده و هسته زا افزودنی های مهندسی می باشند که با انتخاب درست موجب اثرات بزرگی شده و در نهایت باعث کاهش در هزینه ها می شوند.

خرید و قیمت افزودنی شفاف کننده

مستربچ شفاف کننده pp یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین افزودنی‌ هایی است که در جهت مساعدشدن شرایط فیزیکی، شیمیایی و ظاهری به محصولات پلاستیکی اضافه می‌شود. این شفاف‌کننده با تقویت فاز بلوری در قطعه‌های پلاستیکی باعث ایجاد شفافیت در آن‌ها می‌شود. مستربچ شفاف کننده پلی پروپیلن باعث کوتاه شدن سیکل تزریق محصولات پلاستیکی شده و از این طریق حجم تولید در مدت زمان مشخصی بالا می‌رود. مستربچ هسته ‌زا همچنین شیرینکیج یا آبگرفتگی را کنترل نموده و باعث تقویت خواص مکانیکی در محصول نیز می‌شود. مستربچ‌ها تحت نظر مهندسین شیمی و کارشناسان حوزه آزمایشگاهی در برخی از کارخانجات تولید مواد پلیمری تولید می‌شود.

در این راستا، پلی بازار به عنوان یک شرکت تولیدکننده معتبر و مورد اعتماد برای خرید مستربچ های باکیفیت، مجموعه ای گسترده از این محصولات را در اختیار مشتریان قرار می دهد. با ورود به وبسایت پلی بازار، شما می توانید از تنوع انواع مستربچ ها بهره برده و مستربچی را که به ویژگی های مطلوب شما می تواند پاسخگو باشد، انتخاب کنید. همچنین، با استفاده از سیستم مطمئن خرید پلی بازار، می توانید با اطمینان خاطر محصول موردنظر خود را سفارش داده و به آسانی درب محل موردنظرتان تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *